Şirket Bağlılığı = Para mı?

0
198

Çalışıp para kazanıyoruz para kazanırken sağlığımızdan oluyor üzerine para verip tekrar sağlıklı günlerimize dönmeye çalışıyoruz. Bu döngü böyle sürüp gidiyor da acaba para kazandığımız çalışma yerimize ne kadar bağlıyız? Daha çok maaş verseler bağlılığımız artar mı?

İmkanlarımız ne derece artarsa artsın insanoğlu hep daha iyisini ister. Bağlılığın ön faktörü maaş ve yan haklardır bunların yokluğu çalışan bağlılığını olumsuz etkiler. Örneğin, sektör ortalamasının altında maaş alan insanlar kazançlarını yükseltmek için farklı alternatiflere yönelirler. Fakat aşırı vurgulanmaları, bağlılık yaratmayacağı gibi, yönetilmesi zor bir çalışma ortamı ve ilişkilerin oluşmasına yol açar. İnsanları yaptıkları işe değil, alacakları paraya bağımlı hale getirir.

Araştırma verilerini bir bütün olarak değerlendirdiğimizde çalışan bağlılığı yüksek olan şirketleri diğerlerinden ayıran iki temel özellik tespit ettik. Her şeyden önce bu şirketlerde, tepe yönetiminden, en alt kademedeki operatöre kadar tüm çalışanlara ilham veren anlamlı bir amacın varlığı göze çarpıyordu. İkinci özellik ise liderlerin bu amaca tutku derecesinde bağlı olmalarıydı. Bu açıdan eğer çalışanlardan yüksek bağlılık bekliyorsak, öncelikle yapılan işin bağlanmaya değer olması, yani anlamlı bir amaca hizmet etmesi, ikinci olarak yalnız çalışanlar değil, liderlerin de bu amaca inanmaları ve bu amacı her şeyin üzerinde tutmaları gerekir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here